5 טיפים להעסקת עובד זר

בעוד שמשפחות לא מעטות פונות לסיוע של חברות סיעוד ומבקשות עזרה מאת עובד זר, במקרים אחרים יש צורך בהבאה של מומחים זרים לישראל. כך או כך, לעובדים זרים יש זכויות וחובות מסוימות, מהן אסור להו להתעלם, לפי החוק. הנה כמה דגשים חשובים בכל הנוגע לזכויות וחובות של עובדים זרים או מומחים זרים. 

בכדי להיות זכאיים להעסקת עובד זר (עובד סיעודי זר), יהיה עליכם לעמוד במספר קריטריונים. בעוד שמוסד הביטוח הלאומי עורך מבחני תלות שיש להשיג בהם ציון של 4.5 בכדי להיות זכאים לעובד זר, במקרים אחרים ניתן להעסיק עובדים זרים גם עם ציון של 2-4 במבחן התלות של המוסד. יחד עם עובדים זרים לסיעוד, ישנם גם מקרים אשר מצריכים העסקת מומחה זר. בין אם אתם צריכים סיוע של עובד סיעודי זר או מומחה זר, אחת הזכויות המגיעות לעובדים זרים היא הזכות לשכר מינימום ומעלה. 

  • שכר מינימום לעובדים זרים 

לא רק עובדים ישראלים זכאים לפחות לשכר מינימום, אלא גם עובדים זרים ומומחים זרים. במקביל לכך שהעובד הזר יהיה זכאי לשכר מינימום, המדינה מסבסדת בערך 1,500 – 2,000 ₪ בחודש עבור שעות הזכאות אשר נקבעות על ידי מוסד הביטוח הלאומי. אם כך, העסקת עובד זר מחייבת אתכם בהתאמת השכר הנדרש על פי החוק. 

  • ימי מחלה לעובדים זרים 

אם אתם מעוניינים להעסיק עובד זר, כדאי לדעת כי העסקת עובד זר מחייבת אתכם במתן ימי מחלה לפי החוק. לפי החוקים בישראל וחוקי העסקת עובדים זרים, העובד הזר יהיה זכאי ל- 1.5 ימי מחלה בחודש. על יום המחלה השני ועל יום המחלה השלישי, יקבל העובד הזר מחצית מהשכר שלו. בהמשך ומעבר לימי המחלה השלישיים, העובד הזר יקבל 75% מהמשכורת היומית.

  • תנאי מחייה הולמים על פי החוק לעובדים זרים 

לפי חוקי הרווחה בישראל וחוקי העסקת עובד זר בארץ, עובדים זרים זכאים לתנאי מחייה הולמים. הן מבחינת הפרטיות שיקבלו, הן מבחינת לינה, מגורים וכל מה שנכלל תחת הגדרת ""מחייה". החוק רלוונטי גם לגבי עובדים זרים וגם לגבי מומחים זרים, לא משנה אם חקלאים מתאילנד או מומחים ברפואה מארה"ב. 

  • קרן פנסיה לעובדים זרים

אם אתם צריכים להעסיק עובד זר, העסקת עובד זר מחייבת אתכם בקרן פנסיה לאחר תקופה מסוימת. בכדי לדייק את מועד תחילת קרן הפנסיה, יהיה חשוב לקבל סיוע מאת עורך דין העוסק בדיני העסקת עובדים זרים, דיני עבודה וכו'. 

  • יחס נאות והומני לעובדים זרים 

בדומה ליחס שחובה להעניק לעובדים מקומיים, גם עובדים זרים זכאים ליחס אנושי ונאות. בין אם מדובר בעובד מקומי או בעובד זר, העסקת עובד זר תחייב אתכם לנהוג אליו בהגינות. בסופו של דבר, גם עובדים זרים יכולים לתבוע אתכם, זהירות. 

אהבתם את התוכן? - שתפו
Facebook
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email
צרו קשר
טלפון: 072-3926558 info@nathan.co.il
דילוג לתוכן