תפקידו של פסיכולוג קליני אצל קשישים

אם חשבתם שתפקידו של פסיכולוג קליני מתמקד בטיפול קליני בגילאים צעירים ובוגרים בלבד, הרי שטעות בידכם. למעשה, אם חושבים לעומק, ניתן להבין כי טיפול על ידי פסיכולוג קליני הינו טיפול שיקומי בכל מקרה, באופן זה או אחר. נשאלת השאלה: האם קיימת מגבלה מבחינת גיל המטופל ? ויתרה מכך, האם שיקום נפש בקרב קשישים זהה לשיקום נפש בקרב אוכלוסיית צעירים ובוגרים ? במאמר זה נסקור את ההבדלים הללו, נבין מהם הצרכים של האוכלוסייה הקשישה ומהו תפקידו של הפסיכולוג הקליני בתהליך שיקום הנפש בקרב אותם קשישים.

גילאים המתאימים לטיפול

פסיכולוג קליני יכול לטפל בכל אדם שהוא, בכל גיל ולא קיימת כלל מגבלה רפואית או אתית האוסרת על כך. במידה והפסיכולוג הספציפי, מרגיש כי השיקום הנפשי בקרב קשיש מסוים יהיה כמשימה בלתי אפשרית עבורו, יכול ואף מומלץ כי יפנה אותו לפסיכולוג קליני נוסף, לקבלת חוות דעת.

שיקום נפש בקרב קשישים- חשיבות אבחון מוקדם

לכל אדם יתכנו מצבים בהם יזדקק לטיפול אצל פסיכולוג קליני. חלקם לטיפול קל יותר ואילו חלקם לטיפול שיקום נפשי קשה יותר. כאשר מדובר בקשישים, במיוחד במידה והם זקוקים לשיקום נפשי קשה, מומלץ לבצע אבחון מוקדם של פגישה אחת יחד עם בן משפחה, או פגישה מקדימה עם בן משפחה אשר יוכל לסייע במתן הפרטים הקטנים. פרטים אלו יסייעו לאותו פסיכולוג קליני לראות את התמונה הכוללת, דבר אשר יעזור לו לדעת האם הוא מסוגל להתמודד עם המקרה הספציפי הזה ובמידה וכן, על מה לשים דגש במהלך השיקום הנפשי של אותו קשיש.

חשיבות שיקום נפשי בקרב קשישים

כאשר אדם מזדקן, הוא חווה חוויות ומתמודד עם נקודות לא פשוטות. יציאה לפנסיה והפסקת עבודה עלולה לגרום לאדם להרגיש חסר תועלת ולגרום לנזק נפשי של ממש. במידה ובן או בת הזוג נפטרו, עלולה להיווצר תחושת שכול ובדידות אשר מובילה לדיכאון ודכדוך נפשי. מחלות המאפיינות את הגיל השלישי עלולות להתפרץ לפתע ולגרור טיפולים קשים, לקיחת תרופות חדשות, או התנהגויות שלא הכירו עד אותו יום. דבר זה יוצר תחושת תסכול, פחד, חרדה ועוד. לאור כל זאת, ברור כי שיקום נפשי הינו הכרחי בקרב קשישים, כך שיוכלו לתפקד באופן פיזי ונפשי בצורה הטובה ביותר, כמובן בהתאם למגבלות אישיות.

לסיכום, ניתן לראות כי קיימות בעיות רבות בקרב אוכלוסיית הקשישים, היוצרות צורך בשיקום נפשי. בדיוק לשם כך נועד הפסיכולוג הקליני. חשוב לציין, כי עדיף לבחור בפסיכולוג קליני אשר מתמצא בתחום שיקום נפשי בקרב אוכלוסיית קשישים ומכיר את מאפייניה ומחלות המאפיינות את הגיל השלישי והשפעתן על הנפש. לכן, אם אתם בני משפחה של אותו קשיש המחפשים סיוע עבורו, בדקו היטב ובצעו סקר קטן בין מספר פסיכולוגים קליניים עד אשר תמצאו את המנוסה ביותר בתחום זה.

אהבתם את התוכן? - שתפו
Facebook
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email
צרו קשר
טלפון: 072-3926558 info@nathan.co.il
דילוג לתוכן