• מטפלות לקשישים

גיל הזהב נשמע כביטוי שהכול בו טוב, אבל מי כמו מי שנמנים עם בני הגיל הזה או קשורים בטיפול בהם יודעים עד כמה רחוק הדימוי מהמציאות ועד כמה הוא תלוש ממנה. עד כמה הוא מופרך והזוי. ועם זאת בית אבות סיעודי הוא מקום שבו יכולים אנשים קשישים, תשושים וסיעודיים למצוא את מקומם, כדי לחיות את שארית חייהם באופן מכובד.

מטבע הדברים, תלותו של הקשיש הסיעודי במטפליו היא מוחלטת. לכן, האחריות המוטלת על כתפיה של המטפלת הסיעודית היא רבה וכבדה. המטפלת הסיעודית קשובה לצרכי האיש או האישה הסיעודיים ורגישה להם. היא נגישה וזמינה עבורם. היא מוודאת כי הם יקבלו את הטיפול המיטבי שהם זכאים וראויים לו, את הטיפול שהם נזקקים לו.

אוזן קשבת ויד תומכת

המטפלת הסיעודית מהווה חוליה מקשרת ומחברת בין הקשיש הסיעודי ובין משפחתו. היא מיידעת ומעדכנת אותם על מצבו, היא מקבלת מיהם מידע משלים על אודותיו המסייע לה בטיפולה. המטפלת מהווה חוליה חשובה ומרכזית במערך הטיפולי בקשיש הסיעודי.

המטפלת ודאי אמורה להתחשב במגבלות הקשיש הסיעודי אבל היא אמורה לסייע לו למצות את יכולותיו הקיימות, לאתגר את עצמו, גם אם בדברים קטנים ופשוטים, יומיומיים. המטפלת דואגת למלא את הצרכים הפיזיים הבסיסיים של הקשיש. נוכחותה חשובה גם להקניית ביטחון, למתן תחושה כי הוא מצוי בידיים טובות. שיש לו אוזן קשבת.

המטפלת הסיעודית עובדת בכפוף לאבחנה הרפואית של מצבו של הקשיש ולחוות דעתם של אנשי המקצוע השונים בתחום הטיפולי והשיקומי. היא מופקדת על ביטחונו הפיזי ועל רווחתו הנפשית, כחלק מצוות מטפלים שיש בו אנשי מקצוע מתחומים שונים.

בית אבות סיעודי הוא ביתו של הקשיש הסיעודי. הצוות אמור להעניק לו תחושה ביתית חמימה. היות שהמעבר מביתו המוגן של הקשיש, ביתו שהוא ודאי גם מבצרו, עצם ההכרח להתרגל ולהסתגל אל בית חלופי כרוך בקשיים צפויים וודאיים. תפקידה של המטפלת הסיעודית הוא להקל על הקשיש את תהליך ההתאקלמות בבית הסיעודי.

תפקיד קשה. נקודה

המטפלת הסיעודית היא אפוא החוליה החשובה המחברת בין הגורמים השונים. המטלות המוטלות עליה קשות גם מבחינה פיזית (האכלה, רחיצה, הלבשה, לרבות החלפת טיטולים, ועוד) אבל גם ואולי בעיקר מבחינה נפשית.

שילוב מטפלת סיעודית בבית אבות הוא חלק בלתי נפרד מהיכולת של הבית להציע למטופלים בו שירות מיטבי. לטיפול באנשים סיעודיים יש מחיר. המטפלות הסיעודיות משלמות אותו מדי יום. נדרשת מהן מידה גדולה של יכולת נתינה והכלה. הם מתפקדים ב"סביבת עבודה"- במירכאות ובלעדיהן- שיש בה קשיים רבים ועומס רגשי רב.

בית אבות סיעודי אינו מקום עבודה ככל המקומות. לעובדים בו בכלל ולמטפלות הסיעודיות בפרט יש תחושה של שליחות ושל ייעוד, אשר בלעדיה קשה להתמיד ולשרוד בעבודה זו לאורך שנים.

© 2015 שירותי סיעוד | חברת נתן
עקבו אחרינו: