• מטפלות לקשישים

סומכות שיקומית

שירות הסומכות מיועד לאנשים המתמודדים עם קשיים נפשיים וגרים לבדם או עם בני משפחתם (ואינם נמצאים במסגרות דיור של הוסטל או דיור מוגן).
מטרת השירות היא ללוות ולסייע לאדם בתהליך הסתגלותו ושילובו בקהילה תוך מיצוי הזכויות העומדות בפניו, כאשר הדגש הנו בלמידת וחיזוק ביצוע מיומנויות חיים הקשורות להתנהלות יומיומית בבית ובקהילה, לרבות:

  • למידה וחיזוק פעולות אחזקת הבית (סדר, ארגון, נקיון)
  • בישול ותכנון תזונה נכונה.
  • ניהול תקציב משק בית.
  • עזרה בנגישות למידע ומיצוי זכויות במערכות תמיכה רלוונטיות בקהילה.
  • היגיינה אישית וטיפוח.
  • היכרות עם מוסדות חברה ופנאי בקהילה.

התכנית השיקומית הנה אישית, מותאמת לצרכים ייחודיים ונבנית בשיתוף עם האדם, נבחנת ומוערכת לצרכיו המשתנים לכל אורך השירות, כאשר המטרה היא לחזק, בהדרגה, את יכולותיו של האדם ולהפחית את התלות שלו באחר.
הליווי הנו פרטני וניתן על ידי סומכים/ות שנבחרו לאחר מיון קפדני ומלווים לאורך עבודתם באמצעות הדרכה אישית וקבוצתית על ידי אנשי מקצוע מנוסים בתחום השיקום בבריאות הנפש.

לקבלת מידע:

ארצי 052-8531610 tamar_s@nathan.co.il


 

שאלות ותשובות בנושא סומכות שיקומית >

האם אני יכול לבחור מי יהיה הסומך?

תהליך קבלת שירות הסומכות מתחיל עם פגישת רכז הסומכות האזורי. מטרות מפגש זה הן להכיר את המתמודד ,צרכיו, מידת המוטיבציה שלו לשינוי בתחום התפקודי, וכן לבחון ביחד את ציפיות המתמודד מהסומך שילווה אותו בתהליך העבודה המשותפת בסומכות השיקומית. ציפיות אלה כוללות מאפיינים ספציפיים של הסומך (שפה, גיל, מגדר וכו'), זמני
פגישות נוחים (ימים ושעות) וכמובן ציפיות לגבי תוכן ואופי התמיכה. לאחר פגישה זו יאתר הרכז האזורי את הסומך המתאים לצורכי המתמודד ולציפיותיו ותעשה פגישת הכרות בין הסומך למתמודד ,בליווי רכז הסומכות האזורי. פגישה זו תעסוק בהתחלת הבניה של מטרות השירות כחלק מתוכנית השיקום כפי שתבוא לידי ביטוי בשירות הסומכות.

היכן ומתי מתקיימות הפגישות עם הסומך?

השירות הינו שירות נתמך ובהתאם מתקיים בסביבת האדם – פגישות הסומכות יתקיימו בבית המתמודד, בשכונה שלו, בקהילה שלו.

מפגשי הסומכות יתקיימו בימים ובשעות שיקבעו מראש לנוחיות האדם ובתיאום עם הסומך/ת. הפגישות יכולות להתקיים בשעות הבוקר, צהריים, אחה“צ – בהתאם לצרכיו של האדם.

מי הם הסומכים?

צוות הסומכים שעובדים ומלווים את המתמודדים , הינם אנשים בני 21 – 65, אשר מגיעים ממגוון מקצועות והכשרות. תהליך קבלתו של סומך לעבודה מלווה בראיון מעמיק ע"י איש מקצוע שבודק את התאמתו לעבודה בסומכות השיקומית. הסומכים ברובם, אינם אנשי מקצוע טיפולי, אך אנו רואים כי על ידי הדרכה פרטנית וקבוצתית הניתנת להם באופן קבוע
לאורך העבודה, על ידי אנשי מקצוע, הם הופכים לצוות מקצועי ומיומן.

מי זכאי לשירות הסומכות

את שירות הסומכות השיקומית, הניתן מטעם משרד הבריאות זכאי לקבל כל אדם, בגילאי 18 – 65, המתמודד עם מגבלה פסיכיאטרית והינו בעל 40 % נכות נפשית ומעלה ואשר קיבל אישור לשירות סומכות שיקומית מועדת סל השיקום האזורית. שירות הסומכות השיקומית ניתן לאנשים אשר מתגוררים בקהילה ושאינם נמצאים במסגרות דיור של סל שיקום (הוסטל, דיור מוגן, קהילה תומכת). כמו כן ,אדם אשר אינו מקבל שירותי שיקום דרך סל שיקום במשרד הבריאות, יכול לפנות לחברת "נתן" ולקבל את השירות באופן פרטי.

שאלות ותשובות למועמד לעבודה בסומכות >

מי מלווה אותי בעבודה? האם אגיע לבד לביתו של המתמודד/ת?

עם תחילת העבודה עם המתמודד/ת , תקבע פגישה משותפת בין המתמודד/ת , הסומך/ת רכז/ת הסומכות והגורם המקצועי המלווה את המתמודד/ת. בפגישה זו תיקבע מסגרת תוכנית המפגשים, תערך הכרות בין הסומך/ת למתמודד/ת, תיקבע מסגרת ציפיות כללית מהשירות , אשר תורחב בהמשך.
לאחר פגישה זו יחלו הסומך/ת והמתמודד/ת להיפגש באופן עצמאי במקום אשר ייקבעו באופן משותף.

האם שעות העבודה גמישים?

שעות העבודה נקבעות בשיתוף עם המתמודד/ת , עם תחילת העבודה המשותפת , במפגש ההכרות , נקבעת תוכנית עבודה אשר תתאים הן לסומך/ת והן למתמודד/ת – שעות העבודה יכולות להיות בבוקר או אחה"צ בהתאם לצרכי המתמודד/ת. על מנת לאפשר את קביעות המפגשים , כחלק מהחשיבות בהבנייה ושמירה על סדר יום יש חשיבות לשמור על מסגרת עבודה קבועה.

עם מי עובדים? מי אוכלוסיית האנשים המקבלים שירות?

העבודה במסגרת השיקום בבריאות הנפש הינה עם אנשים בגילאי 18 – 66, אשר מתמודדים עם מגבלה פסיכיאטרית ואשר חיים בקהילה, ואשר זכאים במסגרת הנכות עימה הם מתמודדים לקבלת שירותי "סל שיקום", אדם אשר פנה לועדת סל השיקום במשרד הבריאות ונקבע כי הינו זכאי לקבלת שירותי סומכות- פונה לחברת "נתן" ונמצא בתהליך הכרות מול רכזת הסומכות האזורית לקבלת הסומך/ת המתאים/ה . אוכלוסיית המתמודדים אשר מקבלים שירותי שיקום
נמצאת במעקב רפואי ושיקומי מקצועי ולרוב מלווה על ידי אנשי מקצוע המשמשים כמתאמי טיפול המלווים את התוכנית השיקומית שלהם . בנוסף, השירות ניתן גם באופן פרטי למי שאינו מעוניין לקבל את השירות במסגרת "סל שיקום"
או אינו זכאי.

האם ניתנת הדרכה? האם אעבור תהליך הכשרה מקדים לפני שאתחיל לעבוד?

עבודת הסומכות השיקומית מלווה בהדרכה צמודה של איש מקצוע מיומן , ומנוסה בתחום שיקום פגועי הנפש. אנו בחברת "נתן" מעניקים לסומכים הדרכה פרטנית והדרכה קבוצתית . הסומך/ת נפגש עם הרכזת לפחות פעמיים בחודש למפגשי הדרכה אישית וקבוצתית . בנוסף נמצאת הרכזת זמינה עבור הסומכים במהלך שעות העבודה.
במסגרת תהליך ההדרכה יש מקום להעלות התמודדויות , התלבטויות אשר עולים במסגרת המפגש עם המתמודד/ת וללבנן בשיחה. תהליכי ההדרכה הקבוצתית מאפשרים מפגש עם קבוצת הסומכים העובדים באזור , במסגרת ההדרכות הקבוצתיות הצוות מועשר ומוכשר לעבודה בתחום השיקום בבריאות הנפש כמו כן מאפשר המפגש עם קבוצת הסומכים להעלות נושאים ותהליכים ללבנם עם השותפים לעשיה השיקומית.

האם אוכל לשלב עבודה עם עבודה נוספת?

מסגרת שעות העבודה , נקבעת עם המתמודד/ת ובהתאם לסדר היום ולצרכיו . שעות העבודה המוקצות לסומכות הינן בין 4-6 ש"ש עבור כל מתמודד/ת. הפגישות נערכות בדרך כלל בין פעמיים לשלוש בשבוע . על כל עובד מצופה לעבוד עם בין 3-6 מתמודדים , כך שהעבודה הינה במשרה חלקית ומאפשרת שילוב מסגרת עבודה/ לימודים נוספת.

האם נדרש ניסיון כדי לעבוד בתחום?

בחברת "נתן" עובדים כיום מגוון סומכים בגילאים שונים , חלקם רכשו לאורך שנות העבודה ניסיון רב בעבודה בתחום שיקום פגועי הנפש בקהילה והפכו מקצועיים בתחום זה . אין צורך בניסיון מוכח בתחום שיקום נכי הנפש בקהילה. עם כי, ניסיון מהווה יתרון בקבלה לעבודה. עם פניית העובד כמועמד לעבודה , ייקבע ראיון עם רכזת הסומכות באזור ובו תיבחן מידת התאמתו לתפקיד.

© 2015 שירותי סיעוד | חברת נתן
עקבו אחרינו: