• מטפלות לקשישים

כיצד דמנציה באה לידי ביטוי

דמנציה היא אחת התסמונות המוכרות ביותר בעיקר בגיל מאוחר. יש מגוון רחב של גורמים שמביאים אדם למצב כזה, יש מגוון רחב של טיפולים שעוד נמצאים במחקר ויש כמובן גם דרכים להתמודד עם הבעיה.
זה הזמן ללמוד על המחלה הזו ולהבין אחת ולתמיד מהי דמנציה וכיצד ניתן להתמודד איתה.

מהי דמנציה וכיצד היא נגרמת?

דמנציה היא למעשה תסמונת שמתבטאת בכך שהאדם סובל מירידה ברמה הקוגניטיבית. יש אנשים שחושבים שמדובר בעיקר בשכחה של דברים אך למעשה זה רק קצה הקרחון.
דמנציה פוגעת במוח במגוון רחב של דרכים וכך למעשה האדם לאט ובהדרגה יכול לצאת מתפקוד. הדמנציה היא למעשה אובדן של תאים במוח, הוצאתם מיכולת וזה קורה כיוון שהגוף תוקף את עצמו.
מחלה זו אינה אלצהיימר אך היא מזכירה אותה מאוד, וזו אולי נקודה אחת קטנה לאופטימיות, היא פחות חמורה ממנה. דמנציה נגרמת בעיקר מזקנה, אך גם עישון, גנטיקה, תזונה ואורח חיים משפיעים עליה.

מה הסימנים המקדימים לדמנציה?

יש לדמנציה סימנים מקדימים אך קשה מאוד לקלוט אותם כיוון שהם עוד קטנים. בהתחלה האדם שסובל מהמחלה יכול להיראות לכם מאוד מבולבל, הוא לא מבין את ההקשר של השיחה כך פתאום והוא יכול גם לדבר שטויות.
אדם שסובל מדמנציה בסופו של דבר בשלב יותר מאוחר של המחלה כבר ישכח את השמות של האנשים שסובבים לו, ישכח כיצד ניתן לפתוח את הדלת או לנהוג ולמעשה כל דבר הכי בסיסי שניתן לחשוב עליו.
חשוב לזכור שהסימנים המקדימים יכולים להיראות כמו בלבול רגעי אך צריך לזכור כי תשומת לב לסימנים הללו תעזור לעצור את המחלה בשלב מוקדם יותר.

כיצד היא משפיע העל חיי האדם?

מחלת הדמנציה יכולה להשפיע על חיי הלוקה בה ועל החיים של הסובבים אותו באופן קיצוני.
למעשה, מהרגע שאדם אובחן כחולה דמנציה יש לו זכויות רפואיות וסיעודיות שהוא חייב להכיר הרי חייו וחיי המשפחה שלו התהפכו מקצה לקצה.
אדם כזה לא רק יסבול בשגרה שלו אלא יכול להיות בסכנת חיים. הוא יכול ללכת לאיבוד די בקלות, הוא יכול לשכוח לקחת תרופות שהוא חייו לקחת ואפילו לאכול או להתקלח.
אנשים כאלו לא יודעים מה קורה סביבם למרות שלעתים נדה כי הם מודעים לחלוטין.

כיצד מתבצע אבחון דמנציה?

אפשרי לבצע אבחון דמנציה רק על אחרי שיחה עם פסיכוגריאטר. רופא זה אמון על בריאותם ואבחונם של בני הגיל השלישי בכל מה שקשור למחלות אלו בתחום הנפשי והקוגניטיבי.
חשוב לזכור כי יש להגיע אל הרופא באופן מיידי אחרי שמתחילים לחשוד כי יקיר לבנו, בדרך כלל בן משפחתנו, סובל מדמנציה או שיש בעיה כלשהי שמזכירה אותה, כי יכול להיות שאבחון דמנציה יתברר כבעיה חמורה יותר.
אבחון הבעיה חייב להתבצע על ידי רופא מוסמך ומנוסה שיבצע בין היתר גם מבחנים לאותו אדם, ויחד עם שיחה מעמיקה אתו יידע מה בדיוק מצבו.

כיצד ניתן לטפל בה, אם בכלל?

הטיפול בדמנציה אפשרי אך הוא נועד רק להאט את קצב הידרדרות המחלה, ואפילו לא לעצור אותה.
העצירה שלה כמעט בלתי אפשרית ולכן הדרך הכי טובה להתמודד עמה היא לדאוג שאותו אדם יישאר בטוח.
יחד עם זאת חשוב לזכור כי ניתן למנוע את המחלה או לכל היותר להפחית את הסיכוי ללקות בה כאשר שומעים על שגרת חיים בריאה יותר שכוללת פעילות גופנית,
מצב רפואי תקין וכמובן אורח חיים בריא שכולל תזונה נכונה, צריכה נבונה וכן הלאה.

© 2015 שירותי סיעוד | חברת נתן
עקבו אחרינו: