• מטפלות לקשישים

חונכות חברתית

חונכות שיקומית מסייעת לאדם המתמודד עם קשיים נפשיים ואשר מתקשה ביצירת קשרים חברתיים, חווה בדידות, חש חוסר שביעות רצון מחייו החברתיים ומעוניין להיעזר בחונך בתהליך הסתגלותו ושילובו בקהילה תוך הרחבת עולמו החברתי.

הדגש בשירות הינו פיתוח המרכיב החברתי והעשרת שעות הפנאי והוא כולל:

 • הכרות עם מקומות פנאי ובילוי תוך השתלבות בתוכניות קיימות.
 • מציאת תחומי עניין אישיים.
 • סיוע בתחומי התקשורת הבינאישית המילולית והבלתי מילולית.
 • סיוע בהתנהלות מול מוסדות בקהילה.
 • מיצוי זכויות
 • סיוע וליווי במימוש תוכניות בתחום התעסוקה והשכלה.
 • ניהול תקציב
 • ועוד…

קשר החונכות הינו קשר בינאישי המתפתח בין האדם מקבל השירות לחונך המתקיים בסביבת חייו של האדם. התוכנית השיקומית הינה אישית, מותאמת לצרכים הייחודיים של כל אדם ונבנית בשיתוף.
הליווי הינו פרטני וניתן על ידי חונכים שנבחרו לאחר מיון קפדני. החונכים מלווים לאורך עבודתם באמצעות הדרכה אישית וקבוצתית על ידי אנשי מקצוע מנוסים בתחום השיקום בבריאות הנפש.

זכאים לשירות

 • זכאי סל שיקום – משרד הבריאות
 • אגף השיקום – משרד הביטחון
 • פונים פרטיים

לקבלת מידע

צפון – 04-8536447 052-5643317 hait@nathan.co.il
מרכז – 03-6418846 052-7588958  briut-r@nathan.co.il
דרום – 08-6418846 052-84984452 briut-be@nathan.co.il
ירושלים – 02-5003841, 052-7272513, 052-8024493


שאלות ותשובות בתחום החונכות >

מי זכאי לשירות החונכות?

את שירות החונכות החברתית הניתן מטעם משרד הבריאות זכאי לקבל כל אדם בגילאי 18 – 65, המתמודד עם מגבלה פסיכיאטרית והינו בעל 40 % ומעלה נכות על רקע נפשי, ובאשר קיבל אישור לקבלת שירות חונכות שיקומית מועדת סל השיקום האיזורית. שירות החונכות השיקומית ניתן לאנשים אשר מתגוררים בקהילה ושאינם ממקבלים שירות במסגרת מגורים מוגנת כגון מסגרות הדיור המוגן , הקהילות התומכות וההוסטלים
כמו כן , באם לאדם פחות מ 40 % נכות נפשית , או במידה ואינו נעזר בקבלת שירותי שיקום דרך משרד הבריאות – יוכל לפנות באופן פרטי לחברת "נתן" ולקבל את השירות.

כמה זמן מקבלים שרות החונכות? האם אפשר להאריך את השירות?

שירות החונכות החברתית ניתן לשנתיים , כאשר במהלכן מלווה המתמודד על ידי החונך השיקומי לשם מימוש מטרותיו ויעדיו הנקבעים בתוכנית השיקומית , אחת לתקופה מתבצעת ועדת מעקב על ידי נציג משרד הבריאות בשיתוף כלל הגורמים בכללם החונך/ת, במהלכה נבדק במה ועד כמה מסייע שירות החונכות השיקומית , במימוש מטרותיו האישיות של המתמודד ובאם יש צורך נעשה שינוי , או הוספה והתאמת שירותים נוספים אשר יכולים לסייע למתמודד להשיג את מטרותיו.

מי הוא החונך/ת?

צוות החונכים העובדים ומלווים את המתמודדים , הינם אנשים בגילאי 23 – 65 , אשר מגיעים ממגוון מקצועות , הכשרות ותחומי השכלה שונים . תהליך קבלתו של החונך לעבודה מלווה בראיון מעמיק אשר בודק את התאמתו לתפקיד החונכות החברתית. אנו מקפידים שהחונכים לא יהיו אנשי מקצוע טיפוליים וזאת מתוך מטרה שיווצר קשר ייחודי בגובה העיניים החולק הדדיות ושותפות בין החונך/ת והמתמודד/ת.עם זאת לאורך הדרך באמצעות הליווי של רכז/ת החונכות בהדרכה פרטנית וקבוצתית הניתנת על ידי אנשי מקצוע הם הופכים לצוות מקצועי ומיומן.

האם אני יכול לבחור מי יהיה החונך/ת?

תהליך קבלת שירות החונכות מתחיל עם פגישת רכז החונכות האיזורי , אחת ממטרות מפגש זה הינה להכיר את המתמודד/ת , צרכיו , מידת המוטיבציה שלו לשינוי בתחום החברתי / התפקודי , וכן לאפיין את דמותו של החונך/ת אשר יוכלו לסייע לו באופן המירבי והמתאים ביותר לליווי בתהליך השגת המטרות השיקומיות האישיות.
לאחר פגישה זו יאתר הרכז/ת האזורי/ת את החונך/ת המתאים/ה ותעשה פגישת הכרות בין החונך/ת למתמודד/ת , בליווי רכז השירות.

איפה ומתי מתקיימות המפגשים עם החונך/ת ?

שירות החונכות החברתית, הינו שירות נתמך. ככזה השירות ניתן בסביבתו של האדם – ביתו, שכונת מגוריו וקהילתו.
מפגשי החונכות יתקיימו בימים ובשעות שיקבעו מראש לנוחיות האדם ובתיאום עם החונך/ת. הפגישות יכולות להתקיים בשעות הבוקר, צהריים, אחה“צ – בהתאם לצרכיו של האדם ובהתאם לפעילות שנקבעה.

האם אפשר לקבל במקביל לשירותים אחרים מסל שיקום?

אדם זכאי לקבל שירותי חונכות במקביל לשירותי סל שיקום אחרים כגון: תעסוקה, השכלה ושירותים חברתיים אחרים. אדם המקבל שירותי חונכות במימון משרד הבריאות אינו זכאי לקבל במקביל שירותי דיור מוגן כל שהם

שאלות ותשובות למועמד לעבודה בחונכות >

מי מלווה אותי בעבודה? האם אני אגיע לבד לביתו של המתמודד/ת?

עם תחילת העבודה עם המתמודד/ת , תקבע פגישה משותפת בין המתמודד/ת , החונך/ת רכז/ת החונכות והגורם המקצועי המלווה את המתמודד/ת. בפגישה זו תיקבע מסגרת תוכנית המפגשים, תערך הכרות בין החונך/ת למתמודד/ת, תיקבע מסגרת ציפיות כללית מהשירות , אשר תורחב בהמשך. לאחר פגישה זו יחלו החונך/ת והמתמודד/ת להיפגש באופן עצמאי במקום אשר ייקבעו באופן משותף.

האם שעות העבודה גמישות?

שעות העבודה נקבעות בשיתוף עם המתמודד/ת , עם תחילת העבודה המשותפת , במפגש ההכרות , נקבעת תוכנית עבודה אשר תתאים הן לחונך/ת והן למתמודד/ת – שעות העבודה יכולות להיות בבוקר או אחה"צ בהתאם לצרכי המתמודד/ת. על מנת לאפשר את קביעות המפגשים , כחלק מהחשיבות בהבנייה ושמירה על סדר יום יש חשיבות לשמור על מסגרת עבודה קבועה.

עם מי עובדים? מי אוכלוסיית האנשים המקבלים שירות?

העבודה במסגרת השיקום בבריאות הנפש הינה עם אנשים בגילאי 10 – 66, אשר מתמודדים עם מגבלה פסיכיאטרית ואשר חיים בקהילה, ואשר זכאים במסגרת הנכות עימה הם מתמודדים לקבלת שירותי "סל שיקום", אדם אשר פנה לועדת סל השיקום במשרד הבריאות ונקבע כי הינו זכאי לקבלת שירותי חונכות- פונה לחברת "נתן" ונמצא בתהליך הכרות מול רכזת החונכות האזורית לקבלת החונך המתאים . אוכלוסיית המתמודדים אשר מקבלים שירותי שיקום נמצאת
במעקב רפואי ושיקומי מקצועי ולרוב מלווה על ידי אנשי מקצוע המשמשים כמתאמי טיפול המלווים את התוכנית השיקומית שלהם. בנוסף, השירות ניתן גם באופן פרטי למי שאינו מעוניין לקבל את השירות במסגרת "סל שיקום" או אינו זכאי.

האם ניתנת הדרכה? האם אעבור תהליך הכשרה לפני שאעבוד?

עבודת החונכות/סומכות השיקומית מלווה בהדרכה צמודה של איש מקצוע מיומן , ומנוסה בתחום שיקום פגועי הנפש. אנו בחברת "נתן" מעניקים לחונכים הדרכה פרטנית והדרכה קבוצתית . החונך נפגש עם הרכזת לפחות פעמיים בחודש למפגשי הדרכה אישית וקבוצתית . בנוסף נמצאת הרכזת זמינה עבור החונכים במהלך שעות העבודה. במסגרת תהליך ההדרכה יש מקום להעלות התמודדויות , התלבטויות אשר עולים במסגרת המפגש עם המתמודד וללבנן בשיחה. תהליכי ההדרכה הקבוצתית מאפשרים מפגש עם קבוצת החונכים העובדים באזור , במסגרת ההדרכות הקבוצתיות הצוות מועשר ומוכשר לעבודה בתחום השיקום בבריאות הנפש כמו כן מאפשר המפגש עם קבוצת החונכים להעלות נושאים ותהליכים ללבנם עם השותפים לעשיה השיקומית.

האם אוכל לשלב את העבודה עם עבודה נוספת?

מסגרת שעות העבודה , נקבעת עם המתמודד ובהתאם לסדר היום ולצרכיו . שעות העבודה המוקצות לחונכות/סומכות הינן בין 3 – 10 ש"ש עבור כל מתמודד. הפגישות נערכות בדרך כלל בין פעמיים לשלוש בשבוע . על כל עובד מצופה לעבוד עם בין 3 – 6 מתמודדים , כך שהעבודה הינה במשרה חלקית ומאפשרת שילוב מסגרת עבודה/ לימודים נוספת.

האם דרוש ניסיון כדי לעבוד בתחום?

בחברת "נתן" עובדים כיום מגוון חונכים בגילאים שונים , חלקם רכשו לאורך שנות העבודה ניסיון רב בעבודה בתחום שיקום פגועי הנפש בקהילה והפכו מקצועיים בתחום זה . אין צורך בניסיון מוכח בתחום שיקום נכי הנפש בקהילה. עם כי, ניסיון מהווה יתרון בקבלה לעבודה. עם פניית העובד כמועמד לעבודה , ייקבע ראיון עם רכזת החונכות/ סומכות באזור ובו תיבחן מידת התאמתו לתפקיד.

© 2015 שירותי סיעוד | חברת נתן
עקבו אחרינו: