• מטפלות לקשישים

השלמת השכלה

השלמת השכלה הוא שירות המוצע מטעם "סל שיקום", והוא נועד לסייע לאדם המתמודד עם מגבלה נפשית להשלים את השכלתו ובכך לממש את יכולותיו הלימודיות ועל ידי כך לקדם את השתלבותם בקהילה, בהתאם לכישוריו ורצונו ובהתאם לתכנית השיקום שנקבעה ע"י ועדת סל השיקום האזורית. השירות ניתן במסגרות לימוד הקיימות בקהילה: מרכזי השכלה למבוגרים, מתנ"סים, בתי"ס בגרויות, מכללות למקצועות המחשב ואולפנים. קיימת אפשרות להצטרף לכיתה רגילה או במידת הצורך לקבוצה הומוגנית למתמודדים. במהלך הלימודים התלמיד מלווה בליווי מקצועי על ידי מלווה השכלה נתמכת. מלווה ההשכלה הינו איש מקצוע בעל ידע בתחום השיקום וההחלמה ובתחום החינוך המיוחד ואסטרטגיות למידה. הקורסים המוצעים במסגרת "השכלה נתמכת", הנם כלל תכניות הלימוד המוכרות ע"י משרד החינוך או המאושרות ע"י משרד הבריאות ובניהם:

 • אולפנים ללימוד עברית. אולפנים בעבור עולים חדשים בתנאים מיוחדים.
 • השלמת השכלה יסודית. כיתות לימוד רגילות ומיוחדות להשלמת השכלה יסודית.
 • השלמת השכלה תיכונית. כיתות לימוד רגילות ומיוחדות להשלמת השכלה תיכונית.
 • לימודי מחשב בסיסיים. מסגרות לימוד רגילות ומיוחדות ללימודי המחשב.
 • השלמת בגרויות.

לקבלת מידע: ארצי 052-5477990 pnina@nathan.co.il


שאלות ותשובות בנושא השלמת השכלה >

מה ההבדל בין חוג לקורס השלמת השכלה?

תוכניות הלמוד בשרות השלמת השכלה מוכרות ומאושרות על יד משרד החינוך. בקורסי הלמוד בשונה מחוג ישנה נוכחות חובה, האדם נדרש לבצע מטלות ולגשת לבחינה בסוף הקורס, בהתאם האדם זכאי לתעודה בתום הקורס.

מי מממן את הלימודים?

כל לומד משתתף בלפחות % 10 משכר הלמוד. כששאר שכר הלמוד ממומן על ידי משרד הבריאות. הליווי הניתן על ידי מלווה ההשכלה ממומן כולו על ידי משרד הבריאות.

מה תפקידו של מלווה ההשכלה?

תפקדו של מלווה ההשכלה לבחון ביחד עם המשתקם את צרכיו בהתאם להשכלתו הקודמת, להתעניינותו, למוטיבציה שלו, היכולות האינטלקטואליות, היכולות החברתיות ומצבו הנפשי של המשתקם. המלווה ייתן למשתקם יעוץ, הכוונה ועזרה בבניית תוכנית הלמודים. לאחר תחילת הלימודים תפקידו של מלווה ההשכלה הינו ללוות את האדם בהתמודדות עם ארגון החומר, אסטרטגיות למידה, עזרה בבקשות מיוחדות להקלות סביב לקויות למידה, תמיכה בחלק החברתי, ליווי סביב הבחינה ועוד בהתאם לצורך.תדירות הפגשות, מקומן ותוכנן נקבע במשותף.

מי קובע את תכנית הלימודים

תוכנית הלמודים היא אישית ונקבעת במשותף עם מלווה ההשכלה, בהתאם לרצונו, שאיפותיו ויכולותיו של האדם. כל קורס כולל כ 70 שעות לימוד, הלמודים כוללים מטלות ובחינה מסכמת.

מה לומדים?

 • השלמת השכלת יסוד . 8 עד 10 שנות לימוד.
 • למודים לתעודת גמר תיכון. 12 שנות לימוד.
 • השלמת בגרויות.
 • לימודי עברית – דיבור, קרוא וכתוב.
 • שיפור שפה עברית – רמת אולפן ב'
 • יישומי מחשב.

מה אפשר ללמוד ואיפה?

הלמודים מתקיימים במסגרות להשכלת מבוגרים בקהילה. ישנן שתי אפשרויות ללמוד: האחת להשתלב בתוכנית למודים הקיימת בקהילה וללמוד עם אנשים מהקהילה המשלימים השכלה. השנייה ללמוד בתוך מרכזי ההשכלה למבוגרים בכיתה הומוגנית שכל הלומדים בה הם אנשים המתמודדים עם מגבלה פסיכיאטרית. בחירת התוכנית נעשית ביחד עם מלווה ההשכלה בהתאם לרצונו ויכולתו הלימודית של האדם. בשתי האפשרויות נלמדות תוכניות המוכרות ומאושרות על ידי משרד החינוך. הלמודים מתקיימים בשני סמסטרים, הראשון מספטמבר ועד פברואר והשני ממרץ ועד יולי.

איך מתחילים ללמוד?

לאחר קבלת אשור להשלמת השכלה מועדת השיקום האזורית, יש לפנות למלווה ההשכלה באזור, במטרה לבחון את אפשרויות הלמוד הקיימות באזור.

מי זכאי לקבל שירותי השלמת השכלה?

שירות שיקום של השלמת השכלה נועד לסייע למשתקמים להשלים את השכלתם וזאת בהתאם לכישוריהם ורצונם, ובהתאם לתוכניות השיקום שנקבעו על ידי ועדת סל שיקום אזורית. כל זאת כדי לממש יכולות לימודיות ולקדם את שילובם בקהילה. את שירות השלמת השכלה הניתן מטעם משרד הבריאות זכאי לקבל כל אדם בגילאי 18-56, המתמודד עם מגבלה פסיכיאטרית והינו בעל % 40 נכות נפשית ומעלה שקיבל אישור
לקבלת שירות השלמת השכלה מועדת סל השיקום האזורית. כמו כן , באם לאדם פחות מ 40 %נכות נפשית , או במידה ואינו נעזר בקבלת שירותי שיקום דרך משרד הבריאות – יוכל לפנות באופן פרטי לחברת "נתן" ולקבל את השירות.

 

 1. 30 בדצמבר 2018

  אני רוצה ללמוד במכללת השף בתל-אביב בקורס לקונדיטוריה

Write a comment:

Your email address will not be published.

© 2015 שירותי סיעוד | חברת נתן
עקבו אחרינו: