איך לבחור מרפאת שיניים למבוגרים

בריאות הפה משפיעה ישירות על הבריאות הכללית ועל איכות החיים של כולנו. לפי האיגוד הדנטלי האמריקאי, מחלות שיניים הן אחת הגורמים לביקורים שכיחים של מבוגרים במרפאה או בחדר המיון.
בנוסף, תרופות ומחלות כרוניות המאפיינות מבוגרים, כמו סוכרת או מחלות לב, מציבות את הקשישים בסיכון מוגבר לבעיות שיניים

אנשים רבים מתקשים למצוא מרפאת שיניים טובה, ויש לכך סיבות רבות. שמירה על שיניים בריאות מחייבת לא רק הקפדה על היגיינת פה טובה אלא גם קבלת טיפולי שיניים ממומחים לבריאות הפה וברמה מקצועית גבוהה. רובנו לא יודעים להעריך את רמת המקצועיות והמיומנות של הרופא המטפל בנו, ולכן אנו נאלצים להסתמך בעיקר על חוות דעת של מכרים וקרובים. אך לא תמיד די בכך, ובפרט אם אנחנו מחפשים מרפאת שיניים למבוגרים הסובלים ממחלות כרוניות או נמצאים בסיכון רפואי גבוה.

אם אנחנו מחפשים מרפאת שיניים למבוגרים אך אין באפשרותנו להסתמך על חוות דעת של אנשים קרובים ואנחנו לא מכירים רופאי שיניים טובים, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו אובדי עצות ולהסתכן בקבלת טיפול מרופאים שאינם מנוסים מספיק. למרות זאת יש כמה קריטריונים שיכולים לעזור לנו למצוא רופאי שיניים שמוסמכים לטפל במבוגרים בסיכון וכדאי להיעזר בהם. כך נבחר מרפאת השיניים למטופלים מבוגרים.

מהי ההתמחות של רופא השיניים?

טיפולי שיניים לחולים בסיכון גבוה הם לא עניין של מה בכך. למבוגרים הסובלים ממחלות כרוניות או מחלות מסכנות חיים יש צרכים רפואיים וטיפוליים מיוחדים, וצרכים אלה מחייבים התייחסות מיוחדת, הבנה, ידע וניסיון. בבואכם למצוא מרפאת שיניים לבני משפחתכם המבוגרים, אל תתביישו לשאול את הרופא המטפל מהי ההתמחות שלו ואם הוא מוסמך לתת טיפול למבוגרים בסיכון. טיפולי שיניים למבוגרים בסיכון מחייבים שיתוף פעולה הדוק עם כל הרופאים המטפלים במטופל, קבלת עדכונים שוטפים בנוגע למצבו הרפואי ובקיאות בפעולת התרופות שהוא מקבל בקביעות. רק רופא שיניים המנוסה דיו במתן טיפול למבוגרים בסיכון, יכול להציע טיפול מיטבי ליקיריכם והתייחסות מרבית לצורכיהם הרפואיים.

טיפולי שיניים ממוקדים למבוגרים

אנשים מבוגרים צריכים לזכור שגם אם הם שומרים על היגיינת פה ומקפידים על הרגלי ניקוי וצחצוח טובים, לא תמיד די בכך. אומנם בגיל מבוגר אפשר ליהנות מבריאות כללית טובה, אך בריאות כללית טובה אינה מונעת את הזדקנותן של רקמות הגוף. אין מנוס מתהליכי הזדקנות הגוף, והדברים אמורים גם בשיניים. רופאי שיניים המציעים טיפולי שיניים למטופלים מבוגרים מביאים בחשבון את השפעות הזמן ונותנים הנחיות ממוקדות לשמירה על בריאות דנטלית מיטבית. בין שהמטופלים המבוגרים נהנים מבריאות טובה ובין שהם מתמודדים עם מחלות ונוטלים תרופות רבות, יש לטפל בשיניים שלהם תוך התחשבות במצבם הבריאותי הכללי ובצרכים הרפואיים שלהם.

טיפול שיניים טוב יכול למנוע בעיות שיניים שכיחות בקרב מבוגרים בכלל וסיעודיים בפרט, כמו:

  • כאבי שיניים
  • מחלות חניכיים
  • ואובדן שיניים

שיניים בריאות מסייעות למבוגרים ליהנות מהאוכל, ולאכול טוב יותר, אבל יש סיבות נוספות בגינן חשוב לשמור על בריאות השיניים של מבוגרים והן קשורות לבריאות הפה והגוף כולו.
והמטפלים הסיעודיים צריכים לעזור למטופלים בשמירה עליהם.

כיצד ניתן לשפר את בריאות השיניים של מבוגרים סיעודיים?

יש כמה צעדים שמאפשרים לעזור למבוגר הסיעודי לשמור על בריאות שיניים טובה, כשרובם מתמקדים בשמירה על היגיינת הפה, או על התותבות הנשלפות, והקפדה על ביקורים קבועים אצל רופא השיניים, לדוגמה:

  • הקפדה על צחצוח שיניים פעמיים ביום עם משחת שיניים פלואוריד. שימוש במברשת שיניים חשמלית עם זיפים רכים, יכולה להקל על היגיינת השיניים ולמנוע בעיות. אם המבוגר מסוגל לעשות זאת בעצמו, מה טוב, אם לא, חשוב מאוד לעזור לו לשמור על בריאות שיניים טובה ולוודא שהפה והשיניים שלו נקיות.
  • הקפדה על שימוש קבוע בחוט דנטלי. שימוש יומיומי בחוט דנטלי מסייע במניעת הצטברות פלאק ומחלות חניכיים. אם המבוגר מתקשה לעשות זאת בעצמו, התייעצו עם רופא השיניים על כלים או טכניקות אחרות שיכולות לעזור

צרכים דנטליים בגיל מבוגר

בגיל מבוגר יש סבירות גבוהה לסיבוכים דנטליים כמו עששת, ריקבון שיניים או מחלות חניכיים מתקדמות. סיבוכים רבים נגרמים משימוש בשיניים תותבות וגם – ובעיקר – מנטילת תרופות מרובות. רופאי שיניים מנוסים צריכים להיות מודעים לכך ולטפל במטופלים המבוגרים ברגישות ובהתאם לצורכיהם. אל תהססו לשאול את רופא השיניים בנוגע לניסיון הטיפולי שלו במבוגרים. התייעצו איתו על דרכי הטיפול המומלצות והישמעו להנחיותיו. רופאי שיניים מקצועיים, מנוסים ומיומנים יענו על צורכיהם הרפואיים של המטופלים המבוגרים ויסייעו להם לשמור על בריאות פה מיטבית.

שתלים דנלטיים –למי הם מיועדים?

כאמור לעיל, השתלים הדנטליים מיועדים לכל אחד ואחת מביניכם הסובל ומתמודד עם מצב של חוסר שן ו/או מספר שיניים בחלל הפה.
כמו כן, טיפולי השתלות שיניים מיועדים לאילו מביניכם הנדרשים לטיפולי שיקום מורכבים בחלל הפה,
כאשר חלק מהשיניים הטבעיות או המלאכותיות הקיימות בחלל הפה נעקרות (בהתאם למצבן כמובן) ובמקומם מושתלים השתלים הדנטליים.

מטרתו של השתל הדנטלי הנה לשמש כ-שורש מלאכותי במקום בו חסרה שן, כאשר על גבי השתל עצמו נבנה כתר.
מטופלים הנדרשים לטיפולי השתלות שיניים חייבים להיות בעלי עצם לסת מספקת על מנת להבטיח שקליטת השתלים תושלם בהצלחה.
בגמר הטיפול, מטופלי השתלות שיניים נהנים מתפקוד אופטימלי של השתלים הדנטליים והכתרים המולבשים על גביהם
ובכך הם יכולים לחזור לחייך בפה רחב החושף שיניים וללעוס את המזון באופן יעיל, נכון ובריא יותר

אהבתם את התוכן? - שתפו
Facebook
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email
צרו קשר
טלפון: 072-3926558 info@nathan.co.il
דילוג לתוכן