• מטפלות לקשישים

קשת שיניים שלמה היא לא עניין של מותרות ובכל גיל אנחנו רוצים שתהיה לנו אפשרות ללעוס, לחייך, לנשק ולדבר בצורה תקינה. בריאות השיניים והחניכיים משפיעה באופן ישיר על בריאות הגוף.

הוכח כי אנשים הסובלים ממחלות חניכיים כרוניות לא מטופלות עלולים בשיעור גבוה יותר ללקות בהתקפי לב, אירועים מוחיים. אין ספק שאתגר הגדול ביותר שעומד בפני רופאי השיניים המטפלים באוכלוסיית הגיל השלישי הוא שמירה על שלמות השיניים בפה.

ככל שמתבגרים יש נטייה טבעית לאיבוד שיניים ולאט לאט תופסים את מקומם השתלים והשיניים התותבות שמהווים תחליף לשיניים שאבדו. ואנחנו, נשארים עם השאלה: מה יותר כדאי?

שיניים תותבות

השיניים התותבות מלוות אותנו מאז המאה הראשונה לפני הספירה, החל מסוף המאה השמונה עשרה החל השימוש בחרסינה כמרכיב העיקרי של השיניים התותבות ובמהלך המאה העשרים השיניים התותבות הפכו להיות פתרון זמין וזול לאנשים שאיבדו את שיניהם עקב גיל או בעיות רפואיות כאלה ואחרות.

שיניים תותבות הן בעצם פרוטזות המיוצרות בהתאמה מלאה למטופל ומורכבות על חלל הפה, לעיתים הן מחליפות את כל קשת השיניים ולפעמים רק את חלקה.

מערכת של שיניים תותבות מהוות תחליף זול בהרבה מאשר השתלת שיניים ומחזיקות מעמד חיים שלמים, אבל חשוב לציין שבמהלך השנים יש שינוים ברקמות ובעצם ועלול לעלות הצורך בהכנת מערכת שיניים תותבות חדשה.

אחת הבעיות של השיניים התותבות היא חוסר היציבות שלהן, ללא לחץ על עצמות הלסת התחתונה היא מתחילה לעבור תהליך "היספגות" ולהעלם, השיניים התותבות מאבדות אחיזה ומתחילות "לרקוד" בחלל הפה. מצב זה יוצר חוסר ביטחון ועלול לפגוע בהיגיינה של בעל השיניים התותבות.

השתלות שיניים

השתלת שיניים הינה הליך כירורגי שמטרתו להתקין שניים העשויות מתכת (טיטניום) כתחליף לשן שנשברה באופן שאינו בר תיקון. השימוש בשתלים דנטלים התפתח בשנות השבעים של המאה הקודמת על ידי ד"ר ברנמרק, רופא שוודי, אורטופד בהכשרתו, שגילה כי הטיטניום מאפשר לעצמות לצמוח סביבו באופן הדוק. הגילוי שלו הצליח לשנות מקצה לקצה את כל עולם רפואת השיניים המשקמת.

לפני כל התקנת שתל חשוב לבדוק את מצבו הרפואי של המטופל, חשוב לציין שמעשנים כבדים או חולים כרונים עלולים לא להתאים לביצוע שתלים. שתלים דנטלים הם הכי קרובים לשיניים אמיתיות ויכולים להחזיק מעמד כל החיים. ייתכן שיהיה צורך להחליף את הכתר, אבל השתל עצמו מתמזג עם העצם והופך להיות חלק בלתי נפרד מגוף המטופל. חשוב לציין כי בימים שלאחר השתלת השיניים יש לאכול מזונות רכים בלבד ובמשך הזמן ניתן להתקדם בהדרגה למזונות קשים יותר, בנוסף יש להימנע לחלוטים מעישון סיגריות וזאת בגלל שעישון עלול לפגום בקליטת השתל בעצם. כמובן שלאחר ההשתלה יש להקפיד לשמור על היגיינת הפה ולשמור על שיגרת הצחצוח היומיומית ולהשתמש במי פה בדיוק כמו עם שיניים טבעיות.

אז שיניים תותבות או השתלת שיניים? עכשיו נשאר לכם להחליט ואנחנו נאחל לכם רק לשמור על החיוך!

© 2015 שירותי סיעוד | חברת נתן
עקבו אחרינו: