• מטפלות לקשישים

מרבית המבוגרים, לצערנו, אינם משתמשים במכשירי שמיעה, אם זה בגלל שהם אינם מודעים לעובדה שהם זקוקים להם, אם זה בגלל שהם לא יכולים להתמודד עם הבושה שכרוכה בכך (לפי תחושתם) ואם זה בגלל שהם אינם מסוגלים לרכוש לעצמם מכשירי שמיעה והם אינם מכירים את הזכויות שלהם בנושא.

במהלך השנים היו ניסיונות רבים להתמודד עם הבעיה ולפתור אותה, הרי ברור לכל שהשימוש באותם מכשירי שמיעה הוא דבר כמעט אלמנטארי, הרי אדם שמתקשה בשמיעה, במיוחד אם הוא אדם מבוגר, קשיש, הוא אדם שקשה לו מאוד לבצע פעולות שונות כתוצאה מכך, פעולות חברתיות ואחרות, מה שאומר שבנוסף לפגיעה בשמיעה שכבר קיימת, גם יכולות אחרות אצלו נפגעות, דבר שיכול להשפיע באופן מהותי הן על בריאותו והן על איכות וסגנון חייו.

לכן, אנחנו יכולים לראות התקדמות גדולה בפתרון הבעיה, בין היתר על ידי כך שבמהלך הזמן נקבע שהמדינה באמצעות קופות חולים תעזור במימון מכשירי שמיעה לקשישים. לפני שנסביר כיצד זה מתבצע, חשוב לומר, שאדם אשר מוכר על ביטוח לאומי או משרד הביטחון, כמי שנפגע עבודה, פעולות איבה או נפגע צה"ל וכוחות הביטחון, יקבל תמיכה מהגורמים האלו על פי הקריטריונים שלהם. ולכן עליו לפנות אליהם תחילה.

זכויות למימון מכשיר שמיעה

כאמור המדינה קבעה שהיא תעזור במימון מכשירי שמיעה, בין היתר באמצעות קופות חולים. לכל קופה יש את התנאים שלה כיצד והיכן ניתן לרכוש מכשירי שמיעה, כלומר עם אילו מכונים הקופה עובדת. אך משרד הבריאות קבע שבמסגרת סל התרופות, יקבל כל מי שהוא מעל גיל 64 החזר של 3000 שקל לפחות על מכשיר שמיעה, כמו כן יקבלו עוד הנחות במסגרת ביטוחים שונים של הקופה, הנחות שיכולות להגיע עד 75 אחוז מעלות החלק הנותר של המכשיר.

משרד הבריאות עצמו משתתף ברכישת מכשיר שמיעה בעלות שנעה סביב 850 שקל למכשיר. בשביל לקבל היתר השתתפות, יש כמובן להציג מסמכים אשר מוכיחים שיש צורך במכשיר שמיעה, מסמכים אלו אפשר לקבל דרך רופא אף אוזן גרון אשר מבצע את בדיקות השמיעה שמוכיחות זאת.

כאמור לכל קופת חולים יש כללים כיצד לקבל החזר על מכשירי שמיעה, זה בהתאם לתנאי הביטוח של המבוטח. מי שתנאים אלו לא מספיקים לו, יכול להשתמש גם בביטוח פרטי, במידה ויש לו, וכך ליהנות מהנחות גבוהות יותר.

לפני סיום חשוב לומר, עלות מכשירי שמיעה יכולה להגיע לסכומים של עשרת אלפים שקל. אומנם ההנחות שמצוינות כאן, לא מכסות בהכרח את כל הסכום של הרכישה, מן הסתם, אך הן בהחלט יכולות להקל בתשלום המכשיר ולכן חשוב לבדוק את הנושא ולהשתמש בכל האפשרויות שעומדות לרשותכם.

 

© 2015 שירותי סיעוד | חברת נתן
עקבו אחרינו: