• מטפלות לקשישים

יש לא מעט אנשים, עבורם ההתנהלות היומיומית נחשבת למורכבת תמיד. אוכלוסיה זו, המוגדרת כ"סיעודית", סובלת מקשיים רבים: ההתניידות של הנמנים עליה אינה פשוטה, וכך גם ביצוע פעולות שונות, אפילו בסיסיות. בעוד חלק מהסיעודיים מוצאים את מקומם במוסדות המתאימים להם, אחרים נשארים להתגורר בדירה משלהם. וכאן, עולה צורך מהותי להתאים את הדירה לצרכים המרובים של האוכלוסיה הסיעודית. כיצד עושים זאת?

עזרי הבטיחות

דירה המותאמת לאוכלוסיה הסיעודית חייבת להיות, ויש שיגידו בראש ובראשונה, בטוחה למגורים. כאשר הקושי של האדם הוא בהתניידות, חשוב שדרכי הגישה לדירה יהיו נוחות. זאת ועוד, עקב סכנת ההחלקה והנפילה, יש לבחור בדירה שאינה כוללת בתוכה סכנות מהסוג הזה: מעקים או ידיות לאחיזה, בעיקר בחדר השינה או האמבטיה, נחשבים לפריטים מרכזיים, בדרך למניעת התאונה הבאה. כשמחפשים דירות למכירה בחיפה עבור האוכלוסיה הסיעודית, אם ניקח דוגמא ספציפית, רצוי להגיע לדירה, ולהתרשם מכל אותם אמצעי הבטיחות שצריכים להיות בתוכה.

חלק מהותי נוסף בסל הדרישות מדירות המגורים לאוכלוסיה הסיעודית נוגע לכל אותן מערכות אזעקה והגנה, שרצוי שיימצאו בהן. לאדם הסיעודי קשה להגן על עצמו, מטבע הדברים, ולכן המערכות האלה חשובות במיוחד. בנוסף, מספר הפריצות לבתים בהם אוכלוסיות סיעודיות אינו בטל בשישים כלל, ולו עקב ההנחה של פורעי החוק כי מצבם של המתגוררים בהם יקל עליהם להשלים את המשימה.

ארגון הדירה

דירה המיועדת לאוכלוסיה הסיעודית, בהמשך לסעיפים הקודמים, אינה צריכה להיות עמוסה יתר על המידה. אין לשכוח כי ההתניידות של האדם הסיעודי, שגם כך אינה פשוטה, הופכת למורכבת פי כמה כשהוא נאלץ לפלס את דרכו בין כל אותם "מכשולים", הפזורים בכל חלקה טובה בבית. זו גם הסיבה, אגב, לתאונות רבות המתרחשות, בעיקר בקרב האוכלוסיות החלשות יותר. בעת סריקת הדירה, חשוב לוודא גם שאין כבלים או חוטים הפזורים לאורכה, וכוללים בתוכם לא מעט סכנות.

כך הסיוע האנושי נכנס לתמונה

אנשים רבים המוגדרים כסיעודיים זקוקים לסיוע, לעיתים בכל שעות היום והלילה. כאשר הם נעזרים בשירותיו של מטפל סיעודי, שאמור להתגורר בדירה, נדרש שהיא תציע עבורו את כל מה שהוא נדרש לו: חדר שינה, חדר רחצה וכיוצא בזה. כאשר האדם הסיעודי מתגורר בגפו, חשוב לאפשר לו קשר עם מוקדי סיוע, שיענו על הצרכים שלו. כפתור מצוקה, למשל, המופעל על ידי הקשיש בשעת חירום, יכול, פשוטו כמשמעו, להציל חיים.

ומה עם המיקום?

בעת בחירת דירת מגורים לאדם סיעודי, ועל אחת כמה וכמה כזה שאינו מקבל סיוע שוטף, חשוב לתת את הדעת על המיקום בו נמצאת אותה דירה. המיקום של הדירה, כאמור, צריך להיות נגיש, כמו גם ההגעה אליה: דירה בקומה גבוהה, בבניין ללא מעלית, צריכה לצאת מהתמונה. חשוב לבדוק שבקרבת מקום יש את השירותים המרכזיים להם זקוק האדם. דגש חשוב נוסף הוא על מיקום הדירה במרחק סביר מקרובי של האדם, שיוכלו לבקר אותו, במצבים אלה, באופן תדיר בהחלט.

© 2015 שירותי סיעוד | חברת נתן
עקבו אחרינו: