• מטפלות לקשישים

בתרבויות מסורתיות רבות האוכלוסייה המבוגרת זוכה למקום של הוקרה וכבוד, כאשר חכמת החיים והניסיון שצברו מוערכים ולזקן יש תפקיד חשוב במארג החברתי. לעומת זאת, בחברה המודרנית המערבית נדחקת אוכלוסיית הקשישים לשולי החברה ורבים הופכים "לנזקקים" לאחר הפרישה ממעגל העבודה. כחברה, יש לנו אחראיות לדאוג לאוכלוסייה הבוגרת שבקרבנו.

בארץ קיים מגוון רחב של עמותות לנזקקים וארגונים אשר פועלים בהתנדבות וללא מטרות רווח למען אוכלוסיית הקשישים או למען נזקקים בכלל. עמותת חסדי נעמי, למשל, המקיימת פעילות חסד התנדבותית בפריסה ארצית, הקימה לאחרונה, אחרי מספר שנות פעילות שהתקיימה בחצרות הבתים, מרכז פעילות והתנדבות בעיר בבת- ים הפועל לרווחת נזקקים וניצולי שואה בעיר. חסדי נעמי כמו עמותות אחרות מפעילה מתנדבים גם לצורך חלוקת מזון למשפחות, ביקורי בית ועוד. חלק מהעמותות לנזקקים מקיימות פעילות כגון: השאלת ציוד רפואי, סיוע משפטי, קידום זכויות הקשישים וקידום מעמדם בחברה, סדנאות יצירה ואמנות לקשישים, מועדוני תרבות לקשישים, עזרה סיעודית ועזרה בניהול משק בית, חונכות חברתית, תמיכה נפשית ועוד. לצד גיוס מתנדבים זקוקות העמותות לנזקקים גם לתרומות כספיות מהציבור הרחב.

פעילות נוספת למען שינוי חברתי

  • לפעול למען שינוי סדרי עדיפויות הכלכליים של הממשלה: קשישים רבים נכנסים למעגל העוני עם יציאתם לפנסיה. המדינה אינה משקיעה מספיק ברווחה, ומכאן הצורך בעמותות כה רבות אשר פועלות למען נזקקים בחברה. פעילות ציבורית למען שינוי הסדר עדיפויות הכלכלי ולמען קידום מדיניות רווחה יכולה להביא לשינוי שהוא יותר מהשורש. כאשר המדיניות הכלכלית פועלת לצמצום פערים כלכליים, יש פחות צורך לחלק חבילות מזון למשפחות במצוקה.
  • יצירת חיי קהילה: קהילה היא הגרסה המודרנית לשבט או לחמול'ה של פעם. יחד עם המעבר לחיים בתא משפחתי קטן, נולדה גם המצוקה של האוכלוסייה המבוגרת. הכוונה למצוקה הרגשית הנגרמת מחיים בסביבה של בדידות וניכור. חיי קהילה יכולים לאפשר לאוכלוסייה הבוגרת לקבל את התמיכה לה היא זקוקה לעת זקנה ולאוכלוסייה הצעירה ליהנות מהאיכויות של האוכלוסייה הבוגרת.
  • קשישים מתנדבים למען הקהילה: חלק מהמצוקה של אוכלוסיית הקשישים קשורה להיעדר עיסוק בפעילות משמעותית לאחר היציאה לפנסיה ואחרי שהילדים עוזבים את הבית. פעילות התנדבותית היא דרך אחת למלא את החיים במשמעות בגיל מבוגר. מחקרים מצאו כי עיסוק בפעילות התנדבותית משמעותית בקרב קשישים תורם לאיכות החיים, לבריאות ולאריכות ימים. דרך אחת לתמוך היא להציע לאוכלוסייה הבוגרת הכוונה במציאת תחומי עניין או מקומות התנדבות מתאימים.

ליווי רוחני

ליווי רוחני עוסק בליווי האדם במצבים קשים בחיים- התמודדות עם מחלה, התמודדות עם מוות של אדם קרוב או המוות המתקרב של עצמו ועוד. קיימות תוכניות הכשרה למלווים רוחניים וארגונים שונים דרכם ניתן להתנדב בתחום זה, לדוגמה ארגון ג'וינט-אשל. מטרת הליווי הרוחני היא לחזק את האדם בעת משבר, לסייע לו למצוא תקווה ומשמעות בחייו.

© 2015 שירותי סיעוד | חברת נתן
עקבו אחרינו: