• מטפלות לקשישים

מחקר חדש שפורסם לאחרונה מצביע על כך שתוכנית התעמלות, שתוכננה במיוחד על מנת למנוע נפילות בקרב אנשים מבוגרים, עשויה למנוע גם את הפציעות שגורמות הנפילות.

החוקרים טוענים שהממצאים מראים שספקי שירותי בריאות וחברות סיעוד ושיקום בקהילה צריכים לעודד את המבוגרים לקחת חלק בתוכנית התעמלות שמיועדת למנוע נפילות.

נפילות בקרב אנשים מבוגרים, הן נפוצות מאוד. על פי נתוני ה-CDC – the Centers for Disease Control and Prevention (המרכז לבקרת מחלות ולמניעתן), 1 מתוך 3 מבוגרים בגיל 65 ומעלה, סובל מנפילה בכל שנה. יתר על כן, ה-CDC מדגיש ש-30%-20% מהאנשים שנפלו, סבלו מפציעות שנעו בין פציעה בינונית לקשה, כולל חתכים, שברים במפרק הירך או פגיעה טראומטית בראש.

לפגיעות אלה יכולות להיות השלכות חמורות על כושר הניידות של האדם המבוגר ועל העצמאות שלו. פגיעה זו גם מעלה את הסיכון שהמבוגר לא יוכל כבר לחיות חיים עצמאיים בביתו, ויצטרך לחיות במסגרת בית אבות, על כל המשמעויות הכלכליות שקשורות בכך, גם למדינה וגם לפרט.

לדברי החוקרים, תוכנית התעמלות שמתוכננת היטב, יכולה למנוע נפילות בקרב קשישים שמתגוררים בביתם. אבל, החוקרים שמו לב שעד כה היו מעט מאוד ראיות שמאפשרות להוכיח שתוכנית התעמלות יכולה למנוע גם את הפציעות שגורמת הנפילה של המבוגר.

כדי לבחון את היכולת של תוכנית התעמלות למנוע נפילות וגם להקטין את הסיכון ללקות בשברים ובפציעות אחרות שמאפיינים את בני גיל הזהב – ניתחו החוקרים נתונים מ-17 מחקרים קודמים שבהם השתתפו 4,305 משתתפים שגילם הממוצע היה 76 שנים.

קבוצה אחת שכללה 2,195 משתתפים עבדה לפי תוכנית התעמלות, בזמן שהקבוצה השנייה שמנתה 2,110 משתתפים, שימשה כקבוצת בקרה.

שניים מהמחקרים הקודמים כללו טאי צ'י כפעילות גופנית, בעוד שהפעילויות האחרות הורכבו מהליכה, תרגילי שיווי משקל, כוח, התנגדות ואימון פונקציונאלי – תרגיל שכרוך באימונים ובפעילות שנעשית במשך חיי היום יום.

החוקרים שמו לב שהייתה שונות באותם 17 מחקרים קודמים שהיו מעורבים במחקר, באשר להגדרות שלהן לגבי פציעות מנפילות. לכן, הם ביססו את הממצאים שלהם על חומרת הנפילה ועל השאלה אם הנפילה הצריכה טיפול רפואי.

תוכנית התעמלות עשויה להפחית את כל הפציעות שקשורות לנפילה של מבוגרים

התוצאות של המחקר העלו שברוב המקרים נראה כי תוכנית ההתעמלות הפחיתה את הפציעות שקשורות לנפילות. בנוסף, נראה כי תוכנית ההתעמלות הקטינה באופן משמעותי את שיעור הנפילות שמסתיימות בטיפול רפואי, שברים ופציעות חמורות.

ההשפעה של תוכנית ההתעמלות נראית בולטת יותר במקרים של פציעות חמורות כתוצאה מנפילות. החוקרים העריכו שחלה ירידה של 37% בכל הפציעות מנפילות, ירידה של 43% בפציעות חמורות כתוצאה מנפילות, וירידה של 61% בשברים כתוצאה מנפילות.

החוקרים מדגישים שמחקר זה מספק עדות לכך שתוכנית התעמלות למניעת נפילות של מבוגרים, מפחיתה את הפציעות שקשורות בנפילות מבוגרים, וגם את שכיחות הנפילות.

מכאן, הם מציעים שספקי שירותי בריאות יעודד אנשים מבוגרים לקחת חלק בתוכניות התעמלות שכאלה.

© 2015 שירותי סיעוד | חברת נתן
עקבו אחרינו: